In oktober is bij het agrarisch meetpunt in de Nessepolder een opvallend hoge concentratie van het verboden gewasbeschermingsmiddel imidacloprid gemeten, dit is de naam van de werkzame stof, geen merknaam. Zelfs in november was de concentratie op deze plek nog hoog. De gemeten waarde ligt dusdanig hoog dat hierdoor ook de jaargemiddelde milieukwaliteitsnorm (JG-MKN) zal worden overschreden. Deze overschrijding telt mee voor de totale normoverschrijdingen van de Boomteelt over 2025. De afgelopen jaren werden steeds minder gewasbeschermingsmiddelen in het boomteeltgebied norm overschrijdend gemeten. Een dergelijke normoverschrijding is daarmee extra opvallend.
Er worden wel vaker lichte verhoogde concentraties van imidacloprid gemeten. Dit zien we binnen het gehele gebied van Rijnland. Deze concentraties zijn afkomstig van het effluent van de rioolwaterzuiveringen. De piek die nu is aangetroffen is echter veel hoger dan de andere concentraties. Dit duidt zeer waarschijnlijk op een illegale lozing of calamiteit.
Omdat imidacloprid een verboden middel is, heeft Rijnland conform protocol een melding gedaan bij de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA).
Hoe normoverschrijdingen voorkomen?
Het gebruik van imidacloprid als gewasbeschermingsmiddel is in zijn geheel verboden. Mochten er nog restanten van dit of andere verboden middelen in uw bestrijdingsmiddelenkast staan lever deze dan in bij STORL.
Het veroorzaken van normoverschrijdingen in oppervlaktewater met toegelaten middelen is ook verboden. Dus houdt u bij toepassing van gewasbeschermingsmiddelen aan de regelgeving en wettelijke gebruiksvoorschriften. Voer restanten en spoelwater met resten gewasbeschermingsmiddelen correct af. Voorkom ook emissies via afspoeling van erf, containerveld, perceel of via drainage.
Mocht u behoefte hebben aan tips en adviezen rondom dit onderwerp, neem dan vooral een kijkje op Home - Landbouwportaal Rijnland en vraag een gratis coachbezoek aan!
Gepubliceerd op