Skip to main content Skip to footer

Greenblog Joke

Een duurzame toekomst

Als procesleider Boomteelt bij Hoogheemraadschap van Rijnland is ze aanspreekpunt voor Greenport Boskoop, maar Joke Janson werkt ook mee op de bloemenkwekerij van haar vader. Alles uit liefde voor de groene sector en de wens om bij te dragen aan een duurzame toekomst.

Een duurzame toekomst

Dag beste lezers,

Mijn naam is Joke Janson en ik kom uit Noordwijk, de Bollenstreek. Ik ben nu zo'n anderhalf jaar vanuit Hoogheemraadschap van Rijnland het aanspreekpunt voor de boomteeltsector en doe dit op parttimebasis. Waarom? Omdat ik ook nog altijd graag samenwerk op de bloemenkwekerij van mijn vader. Een mooie afwisseling.  Afgelopen jaar hebben wij onze eerste chemievrije snijbloemen verkocht! Vandaar dat ik ook vanuit mijn rol bij Rijnland sterke affiniteit voel voor samenwerken aan een duurzame toekomst van de sierteelt.

In Boskoop doen we dit bijvoorbeeld met de pilot Drijftillen, ook bekend als ‘kraggen en tillen’, aan de Omloop. De ontwikkeling van de waterplanten wordt gemonitord door ecologisch adviesbureau Watersnip. De pilot loopt nog een jaar, maar de resultaten hebben zoveel enthousiasme losgemaakt dat we volgend jaar al bij meer kwekerijen kunnen opschalen in een tweede demoproject!

Ook ben ik vanuit Rijnland betrokken bij de Bee Deals Boskoop. In dit project doen kwekerijen mee die graag de biodiversiteit op hun bedrijf stimuleren. Hoe meer nuttige plaagbestrijders, hoe minder middelen gebruikt hoeven worden wat vervolgens ook bijdraagt aan de Rijnlandse waterkwaliteitsdoelen! Een interessant project, met een groeiend aantal deelnemers en waar we voor het eerst met ketenpartners als Intratuin aan tafel zitten.

Daarnaast zullen sommigen van jullie mij herkennen van presentaties op spuitlicentiebijeenkomsten, openkwekerijdagen bij Delphy, kleine kwekersbijeenkomsten in het kader van projecten die lopen, of simpelweg doordat ik regelmatig op het Greenportkantoor in Hazerswoude-Dorp te vinden ben. Het mooie aan mijn werk vind ik het samen zoeken naar oplossingen voor de uitdagingen van de toekomst en zo elkaar ook beter te leren kennen. Er liggen dan ook naast de drijftillen nog heel wat mooie projecten klaar om in 2026 mee van start te gaan, in samenwerking met de Greenport!

Ook geef ik graag het Landbouwportaal Rijnland mee als tip. Het portaal biedt de mogelijkheid om kosteloos een onafhankelijk coachbezoek aan te vragen. Er zijn coaches rondom diverse thema's, zoals gewasbeschermingsmiddelen of perceel-en oeverinrichting. Naar aanleiding van het bedrijfsbezoek wordt een overzicht opgesteld met de mogelijkheden voor (gesubsidieerde) maatregelen. Dit kan nog tot en met 2026, dus neem snel een kijkje op de website van het Landbouwportaal.

Dan wens ik iedereen voor nu een fijne kerst en een gelukkig nieuwjaar!

Hartelijke groet, Joke Janson (joke.janson@rijnland.net)

Gepubliceerd op